مراسم‌ قبل و بعد از عروسي دوشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۸۸ 0:28

چايي دمكشون: مي‌توان گفت اين همان خواستگاري ساده ماقبل تاريخ است با اين تفاوت كه در اين مراسم آقاي داماد بعد از دم كردن چايي ، يك چايي ديشلمه براي عروس خانم و خانواده مكرمه‌اش مي‌آورد و قبل از اينكه چايي را به عروس خانم تعارف كند آن را روي خودش مي‌ريزد تا همچنان سنت‌ها حفظ شود!

ملاقه زنون: در اين مراسم داماد مجبور است صد بار جمله "كلاغه با ملاقه با كمال علاقه زد تو سر اون الاغه كه يه پاشم چلاقه" را جلوي خانواده عروس تكرار كند و به ازاي هر غلط ، خانواده عروس مي‌بايست با ملاقه‌هايي كه در دست دارند بر سر و صورت داماد بكوبند!

خاله زنكون: اين مراسم كه بدون حضور داماد برگزار مي‌شود و يك محفل كاملاً زنانه است ، جهت تجزيه و تحليل و بررسي مراسمي كه مي‌بايست انجام شود ، صورت مي‌گيرد. اين مراسم بر اساس مراسم قبلي دوستان و آشنايان و با احتساب تورم و نمودارهاي فلاكت ، به صورت مكتوب در اختيار داماد قرار مي‌گيرد!

گلابتون: اين كلمه مخفف عبارت "گلاب به روتون" است! در اين مراسم داماد مجبور است با برداشتن يك عدد آفتابه و يك تي ، دستشويي خانه پدر خانم آينده‌اش را برق بياندازد و سپس با يك شيشه گلاب عطر آگين نمايد!

بنداندازون: در اين مراسم عروس خانم جهت گرفتن ابرو و اصلاح صورت به آرايشگاه منتقل مي‌گردد و هنگامي كه آرايشگران مشغول گرفتن ابرو و اصلاح صورت او هستند ، همزمان داماد در مقابل ديدگان عروس شروع به بند بازي مي‌نمايد و آن قدر اين كار را ادامه مي‌دهد تا كار آرايشگران تمام شود. بعد از اتمام كار ، آقاي داماد بعد از پرداخت هزينه‌هاي اين مراسم اولين سكته ناقص خود را تجربه مي‌كند!

مِش مِشيون: در اين مراسم عروس خانم اين بار جهت مِش كردن موهايش به آرايشگاه منتقل مي‌گردد و داماد جهت گرفتن وام به منظور پرداخت خرج و مخارج فوق الذكر به بانك مراجعه كرده و هنگامي كه با عدم پرداخت وام مواجه مي شود سكته ناقص دوم را هم مي‌زند!

پول خرج كنون: اين مراسم يكي از شيرين ترين مراسم براي عروس خانم محسوب مي‌شود و بدين شكل صورت مي‌گيرد كه داماد جهت خريد عروسي بالاخره پس از دريافت يك وام هنگفت ، به كمك عروس خانم و خانواده محترمش آن را ظرف كمتر از 24 ساعت در بازار خرج مي‌كنند تا به اقتصاد و رونق بازار مملكتش كمك نمايد و اين وسط يك ثوابي هم ببرد! در اين ميان عروس خانم نيز جهت همياري و خير رساني بيشتر به بازاريان عزيز از جان مايه مي‌گذارد و تا مي‌تواند از اجناس منقول و غير منقول ، ضروري و غير ضروري مي‌خرد تا براي چند سال آينده‌اش ذخيره ارزي و مَرَضي داشته باشد!

كباب خورون: در اين مراسم به ازاي هر ده نفر يك گوسفند نذر كرده و بعد از قرباني كردن گوسفندان مذكور، تمام اعضاء و جوارح آن را كباب كرده و مي‌خورند!

عقد خونون: در اين مراسم بعد از خريد لوازم اوليه ، ثانويه ، ... و آخريه ، يك سفره حداقل 12 متري پهن مي‌كنند و تمام لوازم خريداري شده از قبيل آينه شمعدون حداقل نقره ، كيك 14 طبقه به نيت 14 معصوم ، كندوي عسل با محتويات داخليش ، تخم شترمرغ ترجيحاً 3 زرده براي تركاندن چشم حسودان بعد از مراسم ، كله قند هم قد عروس و داماد ، نان سنگك لواش بربري تافتون و باگت در رنگ‌ها و طعم‌هاي مختلف ، گردو بادام فندق پسته و ... يك گوني ، اسپند رنگي جهت كور كردن تمام حضار داخلي و خارجي يك فرغون و ... را روي آن مي‌چينند. سپس عروس و داماد جهت انجام مراسم عقد خونون سر سفره مي‌نشينند. براي گرفتن بله از عروس خانم ، داماد مجبور است سند منگوله دار يا زنگوله دار خانه‌اي ، زميني ، ماشيني ، چيزي را به عنوان زير و رو لفظي به عروس خانم بدهد تا وسط آن همه مهمان حفظ آبرو كند! بعد از دادن زير و رو لفظي عاقد در حضور حدود هزار شاهد از عروس و داماد تا مي‌تواند امضاء مي‌گيرد تا بعداً نتوانند زيرش بزنند! بعد از اينكه كار از كار گذشت شاهدان اين پيوند ميمون براي حفظ آبرو تا مي‌توانند زنگوله و منگوله‌هاي طلا روي سر و صورت و دست و پاي عروس خانم آويزان مي‌كنند!

چشم درآرون: در اين مراسم كه به جهيزيه نشون هم معروف است ، خانواده عروس براي در آوردن چشم فك و فاميل‌ داماد و حتي خويشاوندان خودشان به شيوه سالن‌هاي مُد جهيزيه را جلوي چشمان ور قلمبيده حضار رژه مي‌برند!

حنابندون: اين مراسم معمولاً براي دختران و پسران جوان و ناكام مانده برگزار مي‌شود كه البته ساير اقشار كه هنوز دلشان جوان است نيز در آن شركت مي‌كنند. در اين مراسم داماد يك تراول حداقل پنجاه هزار توماني از جيب مباركش در مي‌آورد و به دست عروس خانم مي‌دهد. سپس عروس خانم به ميزان دلخواه داخلش حنا ريخته و بعد از مچاله كردن ، آن را به طرف جمعيت علاقه مند و سينه چاك پرتاب مي‌كند! در اين ميان دختران و پسران مذكور بدون در نظر گرفتن مسائل شرعي روي هم مي‌پرند تا ارمغان عروس و داماد را بگيرند. در اين ميان به علت رعايت نكردن مسائل اخلاقي ، توأمان بخت چند نفر باز مي‌شود! توصيه مي‌شود افراد زير 18 سال (در اين دور و زمانه بايد گفت زير 8 سال! ) و كساني كه داراي ناراحتي قلبي هستند ، در اين مراسم شركت نكنند.

عروسي كنون: اين مراسم شامل چندين و چند مراسم مي‌شود كه از جمله آن مي‌توان به مراسم كف زنون ، پاكوبون ، رقص كنون و قِر كمرون اشاره كرد. در اين مراسم اگر اسمارتيزهاي مخصوص مصرف شود به غير از موارد گفته شده حركات غير قابل نگارش نيز ممكن است اتفاق بيفتد!

حدقه برون: نام  قديم اين مراسم پاتختي است. در اين مراسم تمام كساني كه در مراسم فوق الذكر شركت كرده‌اند و تا مي‌توانستند تناول نموده‌اند دعوت مي‌شوند تا جهت جبران قسمتي از چيزهايي كه تناول كرده‌اند دست در جيب مبارك كرده و هديه‌اي براي عروس و داماد تهيه كنند. نكته مهم در اين مراسم اين است كه براي بالا بردن كيفيت كالاهاي آورده شده تنها خانم‌ها حق حضور در اين مراسم را دارند تا بتوانند در يك جمع كاملاً رقابتي با هديه‌هاي خود چشم ساير فك و فاميل و دوست و آشنا را از حدقه در بياورند!

مهريه خورون: اين مراسم معمولاً فرداي شب عروسي انجام مي‌گيرد. در اين مراسم عروس خانم جهت وصول مهريه خود ، آن روي سگش را به آقاي داماد نشان مي‌دهد!

كفش اندازون: اين مراسم هنگامي رخ مي‌دهد كه داماد مورد نظر جهت پرداخت مهريه در مراسم مهريه‌ خورون اقدامي نكرده باشد! در اين مراسم عروس خانم قبل از عروسي بيست جفت كفش پاشنه بلندي كه در سايز‌هاي مختلف براي اين مراسم تهيه كرده بود را جهت اجراي مراسم به سمت داماد پرت مي‌كند. اين بيست جفت براي اين منظور است كه در صورت خطاي ديد زياد عروس خانم ، حداقل يكي از اين پاشنه‌ها به فرق سر آقاي داماد اصابت كند!

چمدون برون: بعد از مراسم كفش اندازون آقاي داماد براي جلوگيري از صدمات بيشتر چمدان خود را بسته و با يك جفت لباس زير خانه را ترك مي‌كند!

طلاق كشون: بعد از مراسم چمدون برون ، مراسم طلاق كشون توسط عروس خانم جهت وصول مهريه و ضبط اموال منقول و غير منقول داماد ( البته اگر تا آن موقع چيزي برايش مانده باشد! ) و خلاص شدن از يك زندگي فلاكت بار يك روزه ، مورد اجرا قرار ميگيرد!

خاك تو سرون: اين مراسم بر خلاف ساير مراسم فقط و فقط به داماد مرتبط است. در اين مراسم داماد از انواع خاك‌هاي موجود يك كيلو تهيه كرده و بعد از مختلط كردن آنها ، يكه و تنها سر به بيابان مي‌گذارد و با خاك‌هاي مخلوط شده دوش مي‌گيرد!

تشييع كنون: بعد از برگزاري تمام مراسم فوق به علت سكته‌هاي متوالي و صدمات مالي ، جسمي و روحي كه به داماد وارد شده است ، جسد آقاي داماد جهت تشييع جنازه به بهشت زهرا انتقال يافته و در قطعه فلك زدگان به خاك سپرده مي‌شود!

نويسنده : فرهاد ناجي ( مرداد 1388 )

نوشته شده توسط فرهاد ناجي  | لینک ثابت |